Bir yılda 59 bin 954 kaçak göçmen yakalandı 

Kenan GÜRBÜZ

Türkiye’den kaçak yollarla Yunanistan’a geçmeye çalışan kaçak göçmenlere ve insan kaçakçılarına yönelik operasyonlar sürüyor. Sahil güvenlik ekipleri son bir yılda düzenlenen operasyonlarda 59 bin 954 kaçak göçmeni yakaladı. Sadece 2024 yılının ilk 4 ayında 16 bin 349 göçmen ekiplerce yakalandı.

Son bir yılda 49 kaçak göçmenin yaşamını yitirdiği öğrenilirken, opersyonlarda yakalanan kadın ve çocukların sayısı dikkat çekti. Son 2 yılda Sahil Güvenlik ekiplerinden yardım talebinde bulunan 729 kişinin tıbbi tahliyesi ekiplerce sağlandı. Operasyonlarda, sahil güvenlik helikopterleri de botlarla yapılan operasyonlara destek verdiler.

MUĞLA’DA 2 AY İÇİNDE 281 OPERASYON

Muğla Valisi İdris Akbıyık, düzenlediği basın toplantısı ile Muğla ve İlçelerinde Muğla İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin kentte kaçak göç akışının önlenmesi ve göçmen kaçakçılığı ile mücadele için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Vali Akbıyık, Muğla ve ilçelerinde yılın ilk 2 ayında Polis, Jandarma ve Sahil Güvenlik ekiplerince 281 operasyon düzenlendiğine işaret ederek, “Muğla’mızın her noktasında etkin bir güvenlik sağlamak amacıyla polisimiz, jandarmamız, sahil güvenlik birimlerimizle yakın bir iş birliği ve koordinasyon halindeyiz. Operasyonlarda yasadışı yollardan Yunanistan’a gitmeye çalışan 4 bin 125 göçmen yakalandı. 124 insan kaçakçısı gözaltına alındı. Gözaltına alınan 65 insan kaçakçısı tutuklandı. Göçmenler, Muğla İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi. Operasyonlarda yakalanan kaçaklardan 246’sı sınır dışı edildi” bilgisini paylaştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir