Bu hafta hava durumu nasıl olacak? Meteoroloji’den açıklama geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni haftaya ilişkin hava durumu tahminlerini paylaştı. Buna göre; bugün bazı bölgelerde yağış etkili olmaya devam ederken, bazı bölgelerde hava az bulutlu ve açık hava olacak.

BUGÜN HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Marmara’nın batısı, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun doğusu ile Osmaniya çevreleri, Adana’nın kuzey ve doğusu, Hatay ve Kahramanmaraş’ın batı ilçeleri, Samsun ve Ordu’nun iç kesimlerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinde Edirne ve Kırklareli çevrelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi devam etmektedir.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının batı kesimlerde 2-4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, yurt genelinde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güneyli yönlerden, yurdun güneydoğu kesimlerinde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Batı Karadeniz kıyılarında güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70, yer yer 80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların gece saatlerinden Edirne ve Kırklareli çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Batı Karadeniz kıyılarında güney yönlerden kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına (50-70 km/saat kısa süreli 80 km/saat) beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

İSTANBUL °C, 18°C

Parçalı bulutlu

İZMİR °C, 22°C

Parçalı ve az bulutlu

ANTALYA °C, 22°C

Parçalı bulutlu

ANKARA °C, 20°C

Parçalı ve az bulutlu

ZONGULDAK °C, 17°C

Parçalı ve az bulutlu

TRABZON °C, 17°C

Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimleri yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MALATYA °C, 24°C

Parçalı ve az bulutlu

GAZİANTEP °C, 24°C

Az bulutlu ve açık

22 NİSAN HAVA DURUMU

Yeni haftanın ilk gününde Marmara Bölgesinde İstanbul başta olmak üzere aralıklı yağışın etkili olması bekleniyor. 

Doğu kesimlerinde ise sıcaklıkların artması tahmin ediliyor. 

23 NİSAN HAVA DURUMU

Haftanın ikinci ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle resmi tatil olan Salı gününde aralıklı yağışın Marmara Bölgesi’nde etkisini sürdürmesi bekleniyor. 

24 NİSAN HAVA DURUMU

Yeni haftada hava sıcaklığının yurt genelinde mevsim normallerinin üzerine çıkması tahmin ediliyor. Sıcaklıklar Çarşamba günü itibariyle tüm yurtta kendisini göstermeye başlayacak. 

25 NİSAN HAVA DURUMU

Perşembe günü hava sıcaklıkları doğu kesimlerinde etkisini sürdürmeye devam ederken; yurdun bazı kesimlerinde aralıklı yağış kendisini gösterecek. 

KAYNAK: METEOROLOJİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir