“İsrail’le Ticaret Bitmedi Kapı Açık Bırakıldı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir, “Ticaret Bakanlığı, 2 Mayıs 2024 tarihinde yayımladığı basın açıklamasıyla İsrail ile ilgili ihracat ve ithalat işlemlerinin tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulduğunu bildirmiştir. Ancak İsrail ile ihracat kısıtlandı ama ulaştırma, finans konularında düzenleme getirilmedi. Yani ticaret kısıtlanmadı. İsrail ile ticaret konusundaki kararlar bir açık kapı bırakılarak alınmış, bazı firmaların ticarete devam etmesinin yolu açık bırakılmıştır” dedi.

“TİCARET KSIITILANMADI”

Demir, İsrail ile ticaret düzenlemesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Demir’in açıklaması şöyle:

”Ticaret Bakanlığı, 2 Mayıs 2024 tarihinde yayımladığı basın açıklamasıyla İsrail ile ilgili ihracat ve ithalat işlemlerinin tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulduğunu bildirmiştir. Ancak İsrail ile ihracat kısıtlandı ama ulaştırma, finans konularında düzenleme getirilmedi. Yani ticaret kısıtlanmadı. Söz konusu ticaret kısıtlaması kararına ilişkin şu hususlar dikkate alınmalıdır. İsrail ile Serbest Ticaret Anlaşması askıya alınmamıştır. Kısıtlamada Türk menşeli ve İsrail menşeli ürün ifadesi kullanılmamıştır. Bu kapsamda, ithalatta İsrail menşeli ürünlerin üçüncü ülkeler üzerinden ithalatına veya Türk menşeli ürünlerin üçüncü ülkeler üzerinden İsrail’e transferini engelleyici bir hüküm/önlem/yaptırım bulunmakta mıdır?

Türkiye menşeli hassas veya çift kullanımlı ürünlerin nihai kullanıcısının İsrail olmamasına yönelik bir düzenleme (örneğin Son Kullanıcı Sertifikası) bulunmakta mıdır? Ticaretin başka kanallardan yapılmasını kontrol etmek üzere, İsrail ile ticari bankacılık işlemlerinin kontrol altına alınmasına yönelik bir bankacılık düzenlemesi yapılmış mıdır? Menşe belgelerine ilişkin bir düzenlemeye de gidilmiş midir?

“TİCARETE DEVAM ETMENİN YOLU AÇIK BIRAKILDI”

Türk gemilerinin (ve TIR’larının) İsrail limanlarına gidişi veya İsrail gemilerinin Türkiye’ye gelişiyle ilgili bir düzenlemeye de gidilmiş midir? Malların serbest bölgelerden, antrepolardan, geçici depolama merkezlerinden transferi hususunda bir düzenleme de yapılmış mıdır? Nihai hedefi İsrail olan malların limanlardan aktarım ve her türlü transit geçişinin yasaklanmasına ilişkin bir düzenleme de yapılmış mıdır? Diğer hizmet alımları, teknoloji transferleri, Türk müteahhitlerinin İsrail’deki faaliyetlerinin durdurulması da kararlaştırılmış mıdır? Sonuç olarak İsrail ile ticaret konusundaki bu kararlar bir açık kapı bırakılarak alınmış, bazı firmaların ticarete devam etmesinin yolu açık bırakılmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir